Pijani i uzależnieni, oraz pierwsze i ostatnie zdanie

Interesujący ranking wisi na Wirtualnej Polsce Pijani i uzależnieni

Rzeczywiście, patrząc na nazwiska, można odnieść wrażenie, iż to alkohol i narkotyki generowały najlepsze dzieła tych pisarzy. Napisałam odnieść wrażenie, ale to zdaje się jest najprawdziwsza prawda. Nie jest powodem do dumy z mojej strony, że tylko nieliczni z  powyższego rankingu są mi znani, ale ci których dzieła poznałam, warci byli każdej wypitej przez siebie flaszki alkoholu, czy skręta/niucha lub innej wziewnodoustnożylnej działki narkotyku

  • Truman Capote, Raymond Chandler,
  • Jack London, Norman Mailer, Hunter S.Thompson
  • Stephen King, Dashiell Hammett

I jeszcze kilku innych niewymienionych tu.  Taka naszła mnie refleksja, czy gdyby byli obrzydliwie trzeźwi, czyści i wolni od narkotyków, byliby w stanie cokolwiek napisać? Czy bycie wybitnym w czymkolwiek wiąże się z maniem jakiegoś nałogu, przeważnie zgubnego?

I drugi ranking To jedno zdanie

Wierzę oczywiście, że wielu czytelników tak ma, iż to pierwsze lub ostatnie zdanie ma decydujący wpływ na to, że książkę przeczytają albo nie. Takie kryteria wyboru lektury nie przemawiają do mnie, no bo przecież zdanie :

  • Jest wyjątkowo zimno, minus osiemnaście stopni, pada śnieg; w języku, który już nie jest moim językiem, ten śnieg to qanik, nigdy by mnie nie zachęciło do lektury, a to przecież moja ulubiona Smilla w labiryntach śniegu Petera Hoega.
  • W polu widzenia Harry’ego to pojawiał się, to znikał szary ptaszek. Taki tekst mógłby sprawić, że nigdy nie sięgnęłabym po Trylogię z Oslo Jo Nesbo, jest to pierwsze zdanie z Czerwonego gardła owej trylogii, dodam, że genialnej.
  • Sprawa jest prosta jak drut – powiedziała Siobhan Clarke. Jak łatwo na podstwie tego zdania, mogłam przeoczyć cykl z moim ukochanym Johnem Rebusem Jana Rankina.

Śledzę nowinki wydawnicze w necie, czytam co mądrzy ludzie mówią na temat tego czy innego pisarza, chętnie korzystam z polecanek innych. I w sumie, to bardzo ciekawe i pouczające, że każdy z czytelników ma swoje sposoby na trafienie dobrej lektury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s