Nocna zamieć

powieść kryminalna Johana Theorina.

Podobnie jak pierwsza powieśc Theorina Zmierzch, i ta rozgrywa się w Olandii. Małżeństwo Westinów, pragnąc stabilizacji, kupuje gospodarstwo Alludden, należace w XIX wieku do latarnika i z dwójką dzieci przeprowadza się tam, definitywnie zrywając z wielkomiejskim, sztokholmskim życiem. Życie rodziny zaczyna toczyć się swoim rytmem, odmierzanym wożeniem dzieci do przedszkola i kapitalnym remontem domostwa. Ale jak to z reguły bywa, względny spokój rodziny, zostaje brutalnie przerwany przez tragedię, po której rodzinie Westinów ciężko będzie wrócić do normalności.

Idealnie oddany klimat żałoby, ocierający się niemal o paranoję. Cudnie opowiedziana  historia gospodarstwa Alludden od początku jej powstania. Świetna intryga kryminalna, której odsłony w umiejętny sposób są dawkowane i absolutnie zaskakujące. I tak jak w Zmierzchu leitmotivem był spowity mgłą alvaret, to w Nocnej zamieci fåk – lokalna gwałtowna burza śnieżna, grająca rolę legendy- zjawiska, przed którym wszyscy się ostrzegają.

Johan Theorin wymyślił Kwartet Olandzki, Zmierzch i Nocna zamieć poza mną. Liczę, że na następne dwie nie trzeba będzie długo czekać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s