Podejrzany

Kolejna świetna powieść Lee Childa.podejrzany lee child

Na początku trzeba wiedzieć, że Jack Reacher, główny bohater wszystkich powieści Childa, to w stanie spoczynku major żandarmerii armii USA, z klatą pełną medali, z wyszkoleniem, którego mogą mu pozazdrościć ci z SEAL albo z SAS lub GROM :). Poza tym facet ma 195 cm wzrostu, około 110 kg wagi samych mięśni, jest bezdomny z wyboru, wszystkie kobiety go kochają, a co najważniejsze, kieruje się własnym kodeksem honorowym i jest jednoosobową, dodajmy bardzo inteligentną i z poczuciem humoru, armią zaprowadzającą ład i porządek.

W tę historię, Jack Reacher zostaje wciągnięty przez FBI. Popełniono dwa morderstwa w bardzo wyrafinowany sposób, co się okaże później, otóż zamordowane kobiety leżały we własnych wannach, które to urządzenia wypełnione były maskaującą wojskową farbą, natomiast co było bezpośrednią przyczyną zgonu, pozostaje tajemnicą. Reachera zatrudnia FBI jako konsultanta, gdyż denatki okazały się być byłymi żołnierzami armii USA, a zachodzi podejrzenie, iż sprawcą może być wojskowy. W międzyczasie wychodzi na jaw, że kobiety były molestowane seksualnie, sprawcy zostali złapani i przykładnie ukarani, więc motyw zbrodni narzuca się sam. Zespół dochodzeniowy z konsultantem Reacherem odkrywa, że takich kobiet jest więcej, a to już pachnie seryjnym mordercą i wszystko zaczyna układać się we WZÓR, którego zaciekle broni specjalistka od portretów psychologicznych Julia Lamarr, w opozycji do tej teorii staje Jack Reacher twierdzący, że to jedna wielka bzdura. Toczy się więc śledztwo, co chwila wywoływana jest burza mózgów i nie tylko mózgów, z burz których niekoniecznie coś wynika, bo nieustannie trwa konflikt Reacher  FBI.

Ponieważ jestem wielką fanką i wielbicielką powieści Lee Childa, a już Jacka Reachera w szczególności, więc nie przyczepię się do paru kwestii, które w innych powieścich mocno by mnie drażniły, a te tutaj zwyczajnie przemilczę. No może powiem tylko, że w wyjątkowo nieprzychylny sposób obszedł się autor z osławioną FBI, tam są bardzo niekompetentni ludzi :), albo praktycznie od początku domyślilam się, kto robi za mordercę. Ale jak mówię, wszystkie grzechy odpuszczone, bo i Podejrzany i pozostałe książki Lee Childa są świetne i nie ma potrzeby rozbierania ich na czynniki pierwsze. A poza tym nie oszukujmy się, gdyby nie Jack Reacher, FBI czy policja nigdy nie znalazłaby mordercy i nie wyjaśniły, jaką mordrczą technikę zastosował zabójca wobec swoich ofiar, a to sprytna metoda, bardzo. I idąc dalej, do ręki dostajemy sprawnie napisaną powieść, w której miłośnik zagadek z trupami w tle, znajdzie wszystko to co lubi. A więc jest porcja solidnego śledztwa, twórczego myślenia, wątku miłosnego i rozterek egzystencjalnych bohaterów, ulubiony ex żandarm zademonstruje swoje walory nie tylko siłowe. Tak więc Jack Reacher rządzi i niech tak zostanie.

Jeśli powieść napisał Anglik, więc zaliczymy ją do lit.angielskiej. A jeśli ten sam Anglik od lat mieszka w USA, a jego powieści tam są umiejscowione, to jest to literatura angielska czy amerykańska?. Powinno się brać pod uwagę pochodzenie pisarza czy jego miejsce zamieszkania, czy jeszcze coś innego? I tymi pytaniami bez odpowiedzi, odkładam Podejrzanego na półkę, żałując, że to juz koniec.

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s