Pierwszy śnieg

pierwszy śnieg jo nesbo

Kryminalna powieść Jo Nesbo.

Nie często się zdarza, by jakiś pisarz, z powieści na powieść pisał coraz lepiej, trzymał poziom a nawet podnosił go. Norweg robi to znakomicie z każdą kolejną pozycją. W Polsce wydano razem z tytułową 6 jego powieści

Człowiek nietoperz, Trylogię z Oslo na którą składają się Czerwone gardło, Trzeci Klucz i Pentagram, oraz Wybawiciel.

Przyznam od razu, że szalenie lubię jego powieści, może też między innymi dlatego, że we wszystkich występuje Harry Hole, jego nadworny komisarz, gość łamiący wszelkie zasady i reguły gry, taki samotny wilk, outsider, uzależniony od alkoholu, ale walczący z tym. Facet, którego nie można nie lubić i nie martwić się o niego. To ktoś, bez którego nie byłoby Nesbo i odwrotnie :).

 

Snømannen, Bałwan. Główny bohater najnowszej powieści Pierwszy śnieg. Wcale nie jest fajnie zobaczyć ulepionego wielkiego bałwana, wgapiającego się wprost w okna domu. A jeszcze większe zdziwienie wzbudza fakt, że nikt z domowników nie bawił się w toczenie trzech kul. Bo bałwan, to zapowiedź wielkich kłopotow tych, przed czyim domem sie pojawi. Z chwilą, gdy zaczynają ginąć ludzie, na scenę wkracza Harry Hole, który domyśla się, że w Oslo pojawił się seryjny morderca.Komisarz ze swoim zespołem rozpoczyna śledztwo, a szukając wspólnych cech, które zawężą krąg podejrzanych osób, musi się cofnąć o kilka lat i tam szukać odpowiedzi. Intryga i scenariusz, jaki rozpisał na role Bałwan, wymyka sie wszelkim schematom, to co zaplanował i z żelazną konsekwencją realizuje, wywołuje dreszcz przerażenia. Sposób i metoda, w jaki morduje ofiary budzi niedowierzanie. A Harry Hole, powoli i systematycznie osacza psychopatę. Na scenie znowu pojawia się Rakel, wielka miłość Harry’ego, jej syn Oleg i przez chwilę mamy nadzieję, że komisarzowi się uda, że znowu będą razem. Nim jednak mogłoby się tak stać, nad ich związkiem pojawi sie cień Bałwana, bo on w swoim chorym scenariuszu, komisarza obsadził w głownej roli.

Intryga i napięcie budowane po mistrzowsku, sam mistrz Hitchcock byłby zdziwiony. Fabuła cudnie opowiedziana i tak zbudowana, że nie wytrzymałam ostatnich 20 stron, zajrzałam na koniec by wiedzieć szybciej i nerwy uspokoić. Postacie powieści bardzo realne, kilka z nich świetnie znamy, kilka poznamy. Oslo w przede dniu zimy i oczywiście Harry Hole, zmagający się sam ze sobą i niestety mający pomysł na swoje dalsze życie, jeśli przeżyje.

Afryka Północna, tam chce na zawsze odejść Harry Hole. No chyba Nesbo nie zrobi nam tego.

 

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s