Druga połowa żyje dalej

Thriller autorstwa Sophie Hannah

Wspomniana autorka należy zdaje się do tej grupy pisarzy, którzy tak bardzo chcą stworzyć wspaniałe dzieło (co zrozumiałe jest), aż przefajnują. Ostatnia powieśc Hannah charakteryzuje się tym, że została przefajnowana.

W mieście Spilling mieszka Ruth Bussey, z nią mieszka Aidan Seed jej wielka miłość. Poza nimi miasto zamieszkuje Saul Hansard, Mary Trelease oraz policjanci znani z poprzednich książek Hannah, Proust zwany najpierw Bałwanem a teraz Mroźnym, Simon Waterhouse i Charlie Zailer. Oczywiście miasteczko zamieszkuje mnóstwo innych osób, ale te wymienione odgrywają główne role w powieści.

Początek jest bardzo obiecujący, bo z chwilą, gdy miłość Ruth Aidan, zwierza się jej, że kiedyś zamordował kobietę, zostaje uruchomiona lawina zdarzeń, z których najważniejsza jest informacja Ruth, że zamordowana kobieta nie została zamordowana, żyje i ma się dobrze. Kibicując Ruth, która stara się udowodnić Aidanowi jego pomyłkę, chcąc nie chcąc dowiadujemy się, jak bardzo ona sama została skrzywdzona, z jakimi zmaga się demonami i traumami. Niczego nie podejrzewając, czytamy dalej i gdy na scenę wkracza policjantka Charlie Z. odkrywamy czy nam sie to podoba czy nie, w jak straszliwej sytuacji przedstawicielka prawa się znajduje. I tak po kolei na scenę wkraczają następne postacie, a to Mary, a to Simon i żeby nie było, one też zmagają się z niewiarygodnymi przeżyciami. Mniej więcej do 300 strony nic ciekawego się nie dzieje, oprócz tego, że brniemy przez traktaty filozoficznopsychologiczne i terapeutyczne, by po 2/3 książki stwierdzić, iż za chwilę sami będziemy potrzebowali pomocy. Potem akcja przyspiesza, by szybko wrócić na sprawdzone  tory. Finał bez fajerwerków, sporo można było samemu wydedukować.

Cała akcja, intryga czy jak to nazwać, osadzona została w środowisku twórczym, mianowicie wśród malarzy, pisarzy i innych twórców. Autorka wyobraziła sobie pewnie, że w takim środowisku, nie ma ludzi normalnych, za to stadami pojawiają sie psychopaci, jednostki niezrównoważone, oraz mściwe. Może tak może nie, ale serwując nam taki zestaw, wyrobiła 100% plan na psychopatów i innych odszczepieńców na jedną stronę książki. Poza tym skala zagmatwania intrygi jest tak duża, że trzeba się solidnie pilnować, by nie zgubić tego, o co głównie chodzi.

Ucieszyłam się, kiedy przewrócilam ostatnią kartkę tego dzieła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s