Wybór pani prezydent

Powieść kryminalna Anne Holt.

Za Wikipedią :

Powieść kryminalna – to odmiana powieści charakteryzująca się fabułą zorganizowaną wokół zbrodni, okoliczności dojścia do niej, dochodzenia oraz ujawnienia osoby sprawcy.

Powieść sensacyjna – Podstawową cechą tego gatunku literackiego jest szybka akcja oraz wiele jej dramatycznych zwrotów. W powieści sensacyjnej, w celu utrzymania czytelnika w ciągłym napięciu, do minimum ograniczone są opisy bohaterów i miejsc oraz charakterystyki postaci, bohaterowie tego typu utworów bardzo rzadko zresztą są bardziej rozbudowani psychologicznie.

44 prezydentem Stanów Zjednoczonych zostaje kobieta, a pierwszym krajem, który odwiedzi, jako nowy przywódca mocarstwa, będzie Norwegia. No i przylatuje do Oslo cała ekipa, a to secret service, a to utajnieni agenci FBI, CIA i zwyczajna polityczna świta, oraz gwóźdź programu, Madam President. I nie byłoby w tej wizycie niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że po nocy spędzonej w apartamentach hotelu Opera, ci, którzy mieli ochraniać Madam President, zgubili ją. Najważniejsza kobieta Ameryki została pod nosem własnych służb porwana i rozpływa się w powietrzu.  Następuje istne pandemonium i na scenę wkracza znana już z poprzednich książek para, Yngvar Stubo i Inger Johanne Vik. Tyle.

Jako wielka miłośniczka powieści kryminalnych, aż ręce zatarłam z radości, że będzie się działo. Przez 375 stron książki, pilnie wypatrywałam kluczowego trupa, wokół którego zacznie się prawdziwe śledztwo, potem spuściłam z tonu i godziłam się na jakiegokolwiek nieboszczyka, który wniósłby ożywczy powiew w cokolwiek. Niestety, o żadnym porządnym trupie tym razem nie było mowy, w ogóle o żadnym nieboszczyku nikt się nie zająknął, bo przecież jeden samobójca, jeden wepchnięty pod samochód i jeden zastrzelony w obronie własnej się nie liczy. Rozdział 24 powieści rozwiał moje wszelkie nadzieje na przyzwoitą powieśc kryminalną. Przez całą książkę trwają poszukiwania Madam President, kłótnie kompetencyjne norwesko-amerykańskie, psychoza na temat terroryzmu i uprzedzeń rasistowskich.

Powieść sensacyjna to też nie jest. Zwrotów akcji nie zauważyłam, nieprzyjemne napięcie odczułam tylko w odcinku szyjnym, bo upozowanie ciała na kanapie zbyt wygodne nie było.  W sumie nie rozumiem tej całej intrygi, po co właściwie została porwana pani prezydent, jaka rolę odegrać miał Warren, bez sensu było snuć pajęczą nić intryg przez 30 lat, skoro na końcu tego łańcucha jako zapalnik stanął pijak i wiadomo z jakim skutkiem. W ogóle nie pojmuję, dlaczego Anne Holt spłodzila takie dzieło. I jeszcze nie rozumiem tytułu książki.

Tak jak do tej pory, czyli do dwóch poprzednich powieści nie mam zastrzeżeń, to ta rozczarowała mnie bardzo. Jednym słowem GNIOT.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s