Zaginiona – Harlan Coben

Powieść kryminalno/sensacyjna łamana przez thriller Harlana Cobena.zaginiona harlan coben

W spółce pisarz-czytelnik, system nagród i kar działa w ten sposób, że autor w nagrodę pisze książki, a czytelnik za karę je czyta. Bo na początku autor wypuszcza kilka niezłych powieści, uzależnia od nich czytelnika i kiedy już go ma, przestaje się starać bo wie, że odbiorcę na swój produkt znalazł.

 

Tym razem Cobenowi już nie wystarcza normalna intryga kryminalna z zagubionymi osobami, które jego sztandarowy bohater, Myron Bolitar z upodobaniem i 100% skutecznością odnajduje. W Zaginionej, oprócz próby odnalezienia zguby, wiodącym tematem staje się terroryzm i dżihad. I żeby było bardziej światowo, najpierw Bolitar ląduje w Paryżu, w którym czuje się jak w domu i w tymże Paryżu zmuszony jest wywołać awanturę, zakończoną użyciem broni, nawet maszynowej. Nic to, że jest biały dzień, zatłoczona kawiarnia, terror to terror, kule śmigają między stolikami z należnym im przeznaczeniem. Policja francuska również jest bardzo przyjacielska. Po aresztowaniu i przesłuchaniu Myrona, głównodowodzący policjant i nasz bohater w największej komitywie udają się na dach komendy głównej policji miasta Paryż, w celu zapalenia papierosa i pokontemplowania widoków, a dżihad trwa. Po Paryżu ewakuujemy się do Londynu i kończymy to, co zaczęliśmy w Paryżu. Skoro dżihad, to oczywiście na arenę wkracza izraelski Mossad, z którym Myron daje sobie radę, tak samo jak z terrorystami. A kiedy w Europie nie ma już nic do roboty, bo znakomicie poradziliśmy sobie ze wszystkimi złymi tego świata, lądujemu w Nowym Yorku USA, by dalej prowadzić walkę z terroryzmem, szukać zaginionej osoby i zwiedzić jako pacjent tajne więzienie CIA.

Najlepsze jest na końcu, kiedy już zagadka zostaje rozwiązana, a Myron i my rozumiemy o co w tym wszystkim chodzi. Dokładnie nie pamiętam, ale był kiedyś film, a i książkę też ktoś napisał, mianowicie ukryty w dżungli doktor Mengele produkuje małych Hitlerków, bo zapobiegliwy był co do materiału genetycznego pana z wąsikiem. Takie od razu nasunęło mi się skojarzenie, kiedy wszystkie karty zostały odkryte w Zaginionej.

Poza tym, no cóż, Win jest, ale tak jak by go nie było. Troszkę posunął się w latach, spuścił z tonu, można powiedzieć, że jest psychopatą z ludzką twarzą, mniej przemocy więcej wydawanej kasy, oto kim stał się Win. Natomiast Myron przeżywa drugą młodość, bije się z zastosowaniem najnowocześniejszych stylów walk, w obronie swojej i nie tylko, zabija z 5 osób jak nie więcej. Bardzo często płacze, kobiety które kocha odchodzą od niego, a on od nich.

Nie wystarcza już Cobenowi napisanie przyzwoitego kryminału z jednym wątkiem o zaginionej osobie, zresztą tak na marginesie, gubi się zawsze ktoś z bliskiego otoczenia Bolitara. Teraz autor w tej powieści stosuje kilka rodzajów literackich, więc kryminał, bo jest drobiazgowe śledztwo, sensacja, bo akcja pędzi i ma rózne zwroty i wiraże, thriller medyczny bo… przemilczę, by nie zdradzić za dużo, thriller polityczny, bo misja ocalenia świata. Dzieje się mnóstwo, kilkoro znajomych z poprzednich powieści, kilkoro obcych, ale oni się nie liczą, bo zaraz giną. Wspomniane rodzeństwo (brat i siostra) Myrona, chyba sam autor pogubił się w tej kwestii, itd, itp.

Im więcej Coben wypuszcza swoich książek na rynek, tym bardziej ja staram się sama siebie pokarać tymi dziełami. Z niechęcią przyswoiłam wiadomość, że wkrótce należy spodziewać się Mistyfikacji, Na gorącym uczynku, Kliniki śmierci. Mam podejrzenia, że następne dzieła autora będa tak same kiepskie jak Zaginiona, przejście z jakości w ilość owocuje takimi właśnie arcydziełami jak wymieniona wyżej.

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s