Oskarżona: Wiera Gran – Agata Tuszyńska – recenzja

oskarżona wiera gran agata tuszyńska recenzja

Biografia Wiery Gran pióra Agaty Tuszyńskiej.

Agata Tuszyńska wspaniale opowiedziała historię pięknej kobiety, przedwojennej śpiewaczki, której nieszczęściem było przeżyć piekło getta, a potem, po aryjskiej stronie koszmar wojny z pozycji Żydówki. Wydawać by się mogło, że z chwilą zakończenia wojny, jedynym bonusem wartym odnotowania we własnym CV, jest ujście cało z tego koszmaru, ale nie w przypadku Wiery Gran (Weroniki Grynberg). Czepianie się życia w latach wojennych, w czasach getta, dało jej niewiarygodną siłę, by żyć w czasach po wojnie, z etykietą „gestapowskiej kurwy”.

To Władysław Szpilman wystąpił w roli losu, oskarżając Wierę o kolaborację z okupantem i odmawiając jej pracy w Polskim Radiu. Oczyszczona z zarzutu przez sąd, nigdy nie uciszyła plotek na swój temat. Wyjechała z kraju, osiedlając się we Francji, która odmówiła jej obywatelstwa. Zjeździła niemal cały świat z koncertami, ale wszędzie dopadała ją nigdy niepotwierdzona plotka „gestapowskiej kurwy”. Pragnęła żyć w Izraelu, ale nie pozwolono jej, rzucanymi oszczerstwami skutecznie przepędzając.

Osaczona i znienawidzona mówi:

Kłamstwo to jest sperma zbrodni. Zaczyn, powód pokuszenie. Jestem nieprzytomnie dokładna, w każdym słowie, trudno mnie złapać na kłamstwie. Nie znoszę tej spermy, żadnej zresztą, ale kłamstwa szczególnie. Stale trwam w bólu podejrzeń.

Wiera Gran, pogrzebana za życia umierała samotnie, z dokumentem „bezpaństwowiec pochodzenia polskiego”, do końca starając się być damą. Czy była winna zbrodni kolaboracji z nazistami czy nie, na to pytanie trzeba sobie samemu odpowiedzieć.

Skończyłam lekturę i trwam w zachwycie, w zachwycie nad benedyktyńską pracą p.Agaty przy zbieraniu materiałów, tym jak przedstawiła biografię Gran, podziwiam obiektywizm, z jakim przedstawiała losy ludzi za i przed murami getta, nie opowiadając się za żadną ze stron. I za to, że sprowokowała mnie do przemyśleń, że nie wystarczy przeżyć i potem żyć, ale jeszcze trzeba mieć siłę, by udowodnić zbrodnię własnego przeżycia.

 

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s