Pancerne serce

Powieść kryminalna Jo Nesbo.pancerne serce jo nesbo

Norwegia jest małym państwem, w rankingu światowym pod względem terytorialnym zajmuje 60 miejsce, a biorąc pod uwagę ludność, to ma 116 numer, Oslo liczy sobie około 530 000 dusz (za wiki).Nic więc dziwnego, że kiedy szef Wydziału Zabójstw Gunnar Hagen, orientuje się, że morderstwa dokonywane na młodych kobietach, są najprawdopodobniej dziełem seryjnego zabójcy, nie zawaha się, by śledztwo poprowadził Harry Hole, jedyny człowiek w Norwegii, który został przeszkolony do chwytania seryjnych morderców. A potrzeba sukcesu jest tym bardziej paląca, że Wydział Zabójstw czuje na plecach oddech Kripos, specjalnej jednostki policyjnej, wydzielonej do rozpracowania szczególnie brutalnych zabójstw.

Nie pierwszy raz Harry Hole stacza się na dno. Tym razem, po doprowadzeniu do końca śledztwo w sprawie słynnego Bałwana, kiedy traci wszystko co kocha i ma, Harry swoje dno odnajduje w Hongkongu. W oparach opium, ścigany przez Triadę, dogorywa w zapchlonej norze i tam też, piękna Kaja Solness przywraca go do życia, na polecenie szefa Wydziału Zabójstw miasta Oslo. Jak jest do przewidzenia, Harry wraca i zaczyna się taniec kto kogo prześcignie i kto pierwszy złapie mordercę, Kripos czy drużyna pod wodzą Hagena. A morderca nie próżnuje, w wyjątkowo brutalny i wyrafinowany sposób dokonuje zabójstw i mimo, że dochodzenia prowadzone jest na szeroką skalę, efektów nie ma.

Nie będe oryginalna i powiem, że powieść, licząca 532 strony bardzo mi się podobała. I nie ma dla mnie znaczenia, że Nesbo pisząc tę historię, zdecydowanie wyczerpał limit szczęścia przypadający na jedną osobę. Bo Harry Hole kilkakrotnie, w spektakularny sposób ratuje swoje i cudze życie, wyczerpując tym samym wspomniany wyżej przydział. Nie obchodzi mnie, że pewien motyw z Milczenia owiec Harrisa, został tutaj wykorzystany. Z wyrozumiałym uśmiechem, przyjmuję do wiadomości przepychanki kompetencyjne między Wydziałem Zabójstw a Kripos, wypisz wymaluj Wydział Zabójstw vs FBI w LA np. u Michaela Connelly’ego.

Pancerne serce jest zwyczajną powieścią kryminalną, w której policjant ściga mordercę. Tyle tylko, że ten policjant to nie byle kto, a morderca, to nie jest jakiś tam byle psychopata, ale zabójca, który wymyślił grę w zabijanie i pojedynek na intelekt. Ale przecież nie tylko wątek kryminalny jest ważny, równorzędną historią, nie mnie zajmującą jest Harry Hole i wszyscy, którzy znajdą się w orbicie jego życia i działania. Facet instytucja, bez którego nie byłoby Nesbo i odwrotnie.

Mam nadzieję, że Nesbo nie pozwoli długo czekać na kolejną swoją książkę.

 

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s