Taniec z aniołem

Powieść kryminalna Åke Edwardsona.taniec z aniołem ake edwardson

Zauważyłam teraz taką modę okładkową, że im większe litery, tym bardziej trendy. Imię i nazwisko twórcy dzieła obowiązkowo nasmarowane wielkimi bukfami, jeszcze większe liternictwo w nazwie serii, a tytuł, zgodnie z obowiązująca modą, prawie że w czapce niewidce. Takie standardy obowiązują na Jesień 2010.

A Taniec anioła, to kolejny kryminał skandynawski, akcja którego dzieje się w Szwecji w Göteborgu, a czasem w UK w Londynie, ale to dramaturgia powieści wymaga, by główny magik od łapania morderców i bandytów czasami się przemieszczał. Tym najważniejszym magikiem göteborskiej policji jest Erik Winter, 37 letni facet stanu wolnego, traktujący swój zawód niemal jak misję, snob, ubierający się u znanych kreatorów mody, dysponujący własnymi dużymi pieniędzmi.

Kryminalna afera zaczyna się, gdy w Londynie odnalezione zostają zmasakrowane zwłoki młodego Szweda, a mniej więcej w tym samym czasie, w identyczny sposób ginie w Göteborgu młody Anglik. Te symultaniczne morderstwa prowokują policję obu krajów do wspólnego działania, tym bardziej, że zabójca nie próżnuje, z upodobaniem pozbawiając w wyjatkowo brutalny sposób młodych ludzi. Okazuje się też, że zabójca nie ogranicza się do morderstw, dodatkowo nagrywa torturowanie i śmierć ofiar, na kasety VHS (czas akcji, to lata 90 ubiegłego wieku, epoka video).

Jest w tej opowieści wszystko to, co znaleźć się powinno w szanującym się kryminale, a to zbrodnia, której sprawcę przyjdzie szukać się w dziwnych zaułkach Londynu i Göteborga. I nadarzy się niepowtarzalna okazja do odwiedzenia klubów ze stripteasem, szemranych lokali z dyskretnymi salkami, oferującymi zakazane gry i zabawy. Interesująco wygląda współpraca zespołów śledczych obu krajów, zetknięcie się różnych kultur, bo jak powiedział jeden z bohaterów, łączy ich tylko morze Północe. Problem emigrantów w UK i Szwecji jest już poważnym problemem, z którym zmagają się tubylcy i nietubylcy. Relacje rodzinne bohaterów, tutaj sporo miejsca autor poświęca prywatnemu życiu bohaterów, bo jak się okazuje, życie zawodowe i prywatne w równym stopniu jest ważne dla bohaterów.

Powieść Edwardsona wciąga, choć jest miejscami nierówna i potrafi przynudzać. Szczególnie wątek kryminalny jest potraktowany po macoszemu, wszyscy niby coś robią, ale jakby czekali, aż zagadka sama się rozwiąże, co poniekąd następuje. Natomiast gwiazada Edwardsona, inspektor Erik Winter, to jest facet instytucja, i dla niego między innymi warto sięgnąć po tę książkę. Czarny humor, fajne dialogi i to wszystko w wykonaniu snoba Wintera, którego, czy się chce czy nie, lubi się ot tak. I oczywiście Göteborg, miasto, które gra równorzędną rolę w opowieści Edwardsona.

Taniec z aniołem, jest pierwszą z serii 10 książek o inspektorze Winterze, u nas w 2008 roku wydane zostało Niebo to miejsce na ziemi (Himlen ar en plats pa jorden), piąte w kolejności, ale taka filozofia wydawania serii w nas w kraju jest normą :/. W każdym razie, jest nadzieja na ludzkie ukazywanie się powieści Edwardsona.

* Taniec z aniołem (Dans med en angel),

* Wołanie z oddali (Rop fran langt avstand),

* Słońce i cień (Sol och skugga),

* Niech to się nie kończy (Lat det aldrig ta slut) ,

* Niebo to miejsce na ziemi (Himlen ar en plats pa jorden),

* Kamienny żagiel (Segel av sten),

* Pokój numer 10 (Rum nummer 10),

* Najpiękniejsza kraina (Vanaste land),

* Prawie umarły (Nastan dad man),

* Ostatnia zima (Den sista vintern)

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s