Jutro możesz zniknąć – Lee Child

jutro możesz zniknąćTłumaczenie: Andrzej Szulc

Izraelskie służby specjalne sporządziły specjalną listę, swoisty instruktaż, jak rozpoznać terrorystę samobójcę. Lista taka zawiera 12 punktów (mężczyzna) i 11 punktów (kobieta) specjalnych, według których, z dużą dozą prawdopodobieństwa, można wytypować podejrzanego osobnika, mającego niecne zamiary wobec siebie i tego, co wokół niego. Instruktaż taki jest w posiadaniu wszystkich służb specjalnych i policji państw, wytypowanych jako wdzięczny obiekt zamachowców samobójców i jak nietrudno się domyślić, liderem przewodzącym w stawce o miano najbardziej zagrożonego terroryzmem państwa, jest Ameryka.

I mając taką listę w pamięci, Jack Reacher, jadąc nowojorskim nocnym metrem sprawdza 11 punktów, przyglądając się samotnej kobiecie i coraz bardziej utwierdzając się w przekonaniu, iż coś bardzo jest nie tak, a kobieta spełnia wszystkie kryteria 11-punktowej izraelskiej instrukcji. Reacher nie byłby sobą, gdyby nie spróbował zapobiec tragedii, do jakiej za sprawą zdesperowanej kobiety mogłoby dojść. Nawiązuje kontakt słowny z domniemaną zamachowczynią-samobójczynią i ta brzemienna w skutkach decyzja, wygeneruje cały ciąg zdarzeń, sprowadzając Jacka Reachera do roli ściganego przez FBI i policję. Ale cała policja Nowego Jorku i agenda FBI tegoż, nie dorówna niebezpieczeństwu, z jakim przyjdzie zmierzyć się dzielnemu ex żandarmowi i początkowo przez myśl mu nie przejdzie, z kim stoczy walkę o życie. Dość powiedzieć, że Reachera zawsze otaczają piękne kobiety, które chętne są i do miłości i do pomocy, oraz do nienawiści.

Tym razem Child umieścił swojego bohatera, a naszego ulubieńca Jacka Reachera w Nowym Jorku. Myślę, że nie bez powodu, to tu runęły dwie wieże WTC, zaatakowane przez Al-kaidę i tutaj jeszcze raz komórka terrorystyczna da znać o sobie. I całe szczęście, że w odpowiednim czasie i miejscu znalazł się Reacher, bo mogłoby być nieciekawie.

Doskonała powieść sensacyjna, z interesującą intrygą i nie mniej ciekawymi postaciami. I tak jak znamy Jacka Reachera, to niewiele wiemy o ludziach parających się wyzwalaniem świata spod władzy szatana. A kiedy już mniej więcej będziemy wiedzieli, kim są dobrodzieje świata, poznamy też metody represji, stosowane na opornych i nielubianych, zdecydowanie jest to lekcja dla ludzi o mocnych nerwach. Dla równowagi, Nowy Jork nocą, przemierzany piechotą z Reacherem.

Jeśli dobrze liczę, to jest to 13 opowieść o Jacku Reacherze. Wszystkie przeczytałam i żadna mnie nie zawiodła. Oczywiście, zdarzały się gorsze, ale generalnie autor cyklu trzyma poziom i jest to jedna z najlepszych i najbardziej lubianych przeze mnie serii. W przygotowaniu kolejne przygody Reachera i to jest bardzo dobra wiadomość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s