Niech to się nigdy nie kończy – Ake Edwardson

niech to się nigdy nie kończy ake edwardsonPowieść kryminalna Ake Edwardsona, w przekładzie Małgorzaty Kłos.

Kolejna historia o detektywie Eriku Winterze, który pewnego upalnego lata, w Göteborgu, prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa popełnionego na młodej dziewczynie. Zanim policyjna księga morderstwa niedoszłej studentki, zostanie na dobre założona, to kolej na założenie następnej, bo zwłoki nr 2 młodej dziewczyny zostają odkryte w miejskim parku.  Ekipa policyjna z Winterem na czele rozpoczyna żmudne dochodzenie, a zebrane dowody wskazują na nieuchwytnego sprawcę, który 5 lat temu, w podobnych okolicznościach pozbawił życia inną młodą dziewczynę. Intensywne śledztwo, prowadzone przez powołaną specjalnie w tym celu ekipę, na czele której staje Erik Winter, nie przynosi spodziewanych efektów. Dziwna zmowa milczenia wśród znajomych i przyjaciół zamordowanych dziewczyn, lub kontrolowana niewiedza o współtowarzyszach wspólnych gier i zabaw, skutecznie uniemożliwiają prowadzenie przez policję dochodzenia.

Wydawać by się mogło, że wymuskanego snoba Wintera nic nie jest w stanie wyprowadzić z równowagi, a cięty język i czarny humor to jego wizytówka. W tej opowieści pęka wyidealizowany wizerunek naszego bohatera, bo zmuszony do gwałtownego  przyśpieszenia śledztwa, staje między prawem, na straży którego stoi, a przekroczeniem cienkiej granicy, po stronie której rządzą okrucieństwo i zło i podejmuje decyzje, które w zaistniałej sytuacji są tymi jedynymi dobrymi.

Zaskoczył mnie Edwardson tą opowieścią. Bo to jest pełna dobrych dialogów historia o wyobcowaniu, podejmowaniu różnych decyzji, determinujących późniejsze życie. O tragicznych w skutkach przypadkach, na które nikt nie ma wpływu. O ludziach młodych i starszych, o ściganych i ścigających, którzy w ten czy inny sposób stają się ofiarami.

Dobra opowieść ze znanymi z poprzednich książek bohaterami. I nie mam na myśli tylko intrygi kryminalnej, ale wątki o prywatnym życiu bohaterów, są nie mniej intrygujące i niosące na przyszłość dobrze zapowiadające się historie.

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s