Potem – Rosamund Lupton

potem rosamund luptonTłumaczenie: Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik

Swoją pierwszą debiutancką powieścią Siostra, Rosamund Lupton nokautuje konkurencję i czytelnika, nie pozostawiając żadnych złudzeń, kto będzie rządził na poletku thrillerów w najbliższych latach. A kolejna jej książka Potem, utwierdza nas w przekonaniu, że miejsce w pierwszym szeregu pisarskich asów, to nie przypadek.

Epopeja rodziny Coveyów rozpoczyna się pewnego letniego dnia, kiedy w prywatnej szkole, do której chodzi 8-letni Adam Covey, a jego 17-letnia siostra Jenny pełni dyżur pielęgniarki, wybucha gwałtowny pożar. Szkolne zawody sportowe zorganizowane tego dnia na świeżym powietrzu, wykluczają ofiary wśród dzieci i dorosłych, ale mama Adama i Jenny zdaje sobie sprawę, że w opustoszałej szkole, w gabinecie lekarskim, znajdującym się na  drugim piętrze, jest jej córka. Bez chwili wahania, z krzykiem zrywającym struny głosowe, wbiega do płonącego budynku, by ratować córkę. A później, zawieszone między niebem a ziemią, krążące po szpitalnych korytarzach Jenny i jej mama, usiłują odnaleźć się w zastanej sytuacji, usiłując wyjaśnić niejasności i tajemnicze zdarzenia, poprzedzające pożar szkoły.

Potem to doskonały thriller, z tak sprawnie zawiązaną intrygą kryminalną, że mimo naszych podejrzeń, wcale nie pozbawionych zresztą racji, sceny finałowe zaskakują. Śledztwo prowadzone przez dwie udręczone dusze, posiada dodatkowy smaczek, przywodzący na myśl niektóre sceny z filmu „Uwierz w ducha” z Patrickiem Swayze i Demi Moor, bardzo luźne, ale jednak. Trudna zagadka kryminalna, napięcie sięgające zenitu i zakończenie wciskające w fotel, to jeden wątek tej historii.

Drugim, wiodącym motywem Potem, nie mniej ważnym, a na pewno równorzędnym, jest rodzina i relacje między nimi. W nieprawdopodobnie wzruszający sposób Lupton przedstawia emocje targające matką rodziny, szczególnie gdy zmuszona jest patrzeć z dystansu na życie, jakie dzieli z mężczyzną życia i dziećmi. Ze zdziwieniem, ale i dumą weryfikuje swoją dotychczasową wiedzę o swoich dzieciach, mężu i dalszej rodzinie. W sytuacji jakiej znalazła się cała jej rodzina, cena, jaką chce zapłacić za szczęście najbliższych, chwyta za gardło.

Doskonała powieść Rosamund Lupton, a po Siostrze, w której pochwała siostrzanej miłości i bezwarunkowa lojalność potrafi zdziałać cuda, a czytelnik mięknie jak plastelina, to w Potem wyniesiona na wyżyny potęga rodzicielskiej miłości i próba jej ochrony pozwala uwierzyć, że jesteśmy zdolni do wielkich emocji i podjęcia działań, o jakie nigdy byśmy siebie nie podejrzewali.

Znakomita powieść, napisana w znanym już dla Lupton stylu, wyciskająca z czytelnika pokłady takich wrażeń, emocji i wzruszeń, że czapki z głów. Aż chce się powiedzieć, no weźcie i przeczytajcie Potem, warto… bardzo.

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s