Zgubieni – Charlotte Rogan

zgubieni charlotte rogan

Tłumaczenie: Grażyna Smosna

Każda ekstremalna sytuacja, w jakiej człowiek znajdzie się nie ze swojej woli, wyzwala mnóstwo emocji wśród tych poddawanych swoistemu egzaminowi życia, jak i tych, którzy niemal z okularem mikroskopu przy oczach, rozbierają na czynniki pierwsze każdą decyzję podjętą przez uczestników wymuszonego przez los survivalu.

Tak też dzieje się, kiedy oceaniczny liniowiec Cesarzowa Aleksandra, gabarytami zbliżona do zatopionego 2 lata wcześniej Titanica, w wyniku pożaru idzie na dno, a rozbitkowie, w nieopisanym chaosie i panice opuszczają tonący statek w szalupach ratunkowych. Nas interesuje szalupa numer 14, na pokładzie której miejsce znajduje 39 rozbitków, w większości kobiet, kilku mężczyzn i jedno dziecko. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, wśród ocalonych jest członek załogi pechowego transatlantyka, nie bez trudu przywołujący do porządku przerażonych sytuacją pasażerów i jako profesjonalista, anektujący niejako z urzędu „mostek kapitański” szalupy.

Przez 21 dni, rozbitkowie dryfują po oceanie w nadmiernie obciążonej szalupie i, jest to ten czas, kiedy 7 metrowa łódka, staje się sceną rozgrywek taktycznych wśród podróżnych. Żelazne zapasy żywności i słodkiej wody kończą się nieodwołalnie, nieprzystosowana do takiej ilości załogantów szalupa niebezpiecznie nabiera wody i potrzebą chwili, staje się jej odciążenie. Intrygi, knowania i zmieniające się sojusze wśród rozbitków, służące przejęciu władzy i podporządkowanie sobie nieszczęśników, by łatwiej wymuszać na nich podejmowanie dramatycznych decyzji są kwestią czasu. Doskonałym przykładem manipulowania, wybiórczej pamięci i niezwykłej siły psychicznej i fizycznej staje się Grace Winter, główna bohaterka Zgubionych. Piękna 22 letnia mężatka, która w spektakularny sposób zdobywa męża i stabilizację finansową po to, by po 10 tygodniach idylli, stać się wdową i wygrać walkę o życie. Niezwykła kobieta, która daje się poznać dopiero w sytuacji walki o przeżycie, której obnażenie się i odarcie z ludzkiej godności stawia przed czytelnikiem szereg niewygodnych pytań.

Zgubieni, to fantastyczna powieść, pochłaniająca czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. I nie tylko dlatego, że to świetnie opowiedziana historia pewnego tragicznego rejsu, ale też mistrzowskie wmanewrowanie nas w sam środek bratobójczych rozgrywek i manipulowanie naszymi emocjami i sympatiami do samego epilogu. Znakomitym uzupełnieniem lektury, jest wywiad z autorką książki Charlotte Rogan w Wysokich Obcasach. Szczególnie utkwił mi w pamięci i przemówił do wyobraźni dylemat rozbitków walczących o przetrwanie tzw. deska Karneadesa z Cyreny, cytat: mamy dwóch rozbitków i jedną dryfującą deskę, która może utrzymać ciężar jednej osoby. By przeżyć, jeden z rozbitków musi odepchnąć drugiego i skazać go na pewną śmierć. Czy uratowany może być sądzony za morderstwo w takim przypadku? Karneades zakładał, że prawdy nie da się poznać. Jest kwestią interpretacji. I o tym jest ta powieść.

Jedna z lepszych książek, przeczytanych przeze mnie w tym roku. Warto.

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s