Miłość z kamienia – Grażyna Jagielska

miłość

Życie z korespondentem wojennym

Dobry początek, to stosowny cytat z książki. Ale przecież tutaj każde zdanie można zacytować i wciąż nie oddać tego, co chce się opowiedzieć o tej książce. Próba znalezienia odpowiedniego cytatu mogłaby się skończyć przepisaniem książki, a i tak nie uchwycić tego, co istotne. Bo w tej powieści wszystko jest ważne, każde zdanie, zawarta myśl, znak interpunkcyjny i jego brak. Skondensowanie emocji przypadające na kartkę książki jest tak duże, tak intensywne i prawdziwe, że aż boli.

Po lekturze książek dziennikarzy – korespondentów wojennych, zawsze jesteśmy pełni uznania za rzetelność przedstawionego materiału, za znakomite ujęcie tematu, za „smaczki”, które wstrząsają nami do głębi. No właśnie, wstrząsają, są z nami jakiś czas, a potem blakną i pokrywają się kurzem. Normalna kolej rzeczy, był temat, czas na następny i potem jeszcze inny. W ścisłej symbiozie funkcjonuje tandem dziennikarz wojenny i czytelnik, pierwszy opisuje co widział, drugi czyta i przeżywa, wymiana barterowa działa jak dobrze naoliwiona maszyneria.

I nagle pojawia się Żona korespondenta wojennego i mówi nie, to wcale tak nie wygląda jak myślisz czytelniku, że wygląda. Przeczytaj moją spowiedź, dowiedz się co mi się przytrafiło, a wówczas zmieni ci się perspektywa postrzegania książek mojego korespondenta męża wojennego. I tak się dzieje, 53 wojny, Wielkie Wydarzenia, 20 wspólnych lat, aż śmierć ich nie rozłączy. Nie rozłączy, ale Żona męża korespondenta wojennego jak rasowy żołnierz w akcji, nabawia się stresu bojowego i ląduje w odpowiedniej klinice dla tego rodzaju urazów psychicznych. Ten nieprawdopodobny scenariusz pisze samo życie, tak jak od lat pisze je dla rodzin alkoholików, czy narkomanów.

Przeczytajcie tę książkę, a dowiecie się o niezwykłej miłości kobiety do mężczyzny, o nieprawdopodobnej sile magnetycznej dwojga ludzi, która ewoluuje w niebezpieczną zależność drzewa żywiciela i jemioły. Dowiecie się o niezwykłej pasji człowieka, który w pogoni za kolejnym Wydarzeniem po drodze gubi rodzinę i codzienne życie. Będziecie świadkami horroru samotności kobiety uzależnionej od męża, wspólnie doświadczycie strachu o życie kochanego człowieka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s