Przegląd księgarnianych regałów

Przegląd księgarnianych regałów, zawiódł mnie do półek z polską literaturą, zwaną kobiecą. Swoją drogą, tajemniczy, ale i drażniący trochę jest podział na literaturę kobiecą, męską i zapewne mieszaną, oraz ciekawe, dlaczego taki podział w ogóle jest. Pomyślałam, że miło będzie odetchnąć kartkami powieści wolnymi od zbrodni, morderców psychopatów i detektywów z problemami. Jak pomyślałam tak zaczęłam przeglądać książki, podczytując okładkowe rekomendacje. I się przeraziłam, bo okazuje się, że bohaterki muszą zostać skopane i sponiewierane przez życie, by ewentualnie odbić się od dna, jeśli dobrze rozumiem ideę owych kobiecych powieści. Kilka losowo wybranych cytatów:

Książka numer 1:

Hania straciła wszystko. Jej życie zatrzymało się pewnego sierpniowego dnia. Przestała marzyć, a jedyne plany to te, które układa dla swoich uczniów.

Książka numer 2:

Ewa miała dom z ogrodem, męża, dzieci i perspektywę życiowej stabilizacji. Niespodziewane spotkanie z Nim sprawiło, że wszystko, co miało swoje stałe miejsce w życiu, zaczęło wirować niczym jesienne liście poderwane gwałtownym podmuchem wiatru.

Książka numer 3:

Nela Lisiecka ma za sobą nieudane małżeństwo i dwójkę dzieci na utrzymaniu. Pracuje w muzeum regionalnym, ledwo wiążąc koniec z końcem

Książka numer 4:

Ina ma obiecującą pracę, kochających rodziców, wspaniałych przyjaciół… i nieślubne dziecko. Porzucona przez przystojnego prezentera telewizyjnego dziewczyna musi okiełznać nie tylko wrzeszczące niemowlę, lecz także nadgorliwą matkę i pełnych dobrych chęci znajomych, którzy usiłują ją wyswatać…

Odechciało mi się dalszego przeglądania literatury zwanej kobiecą i pomyślałam, że chyba jest specjalna matryca, albo specjalny wzór, według którego pisze się takie książki. Z drugiej strony, może być tak, że książki są dobre, tylko te blurby wychodzą z jednej fabryki blurbów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s