Pasja według Einara

pasja_wedug_einara_elbieta_chereziska_recenzja

Powieść obyczajowa Elżbiety Cherezińskiej.

Einar – wychowywany przez ojca i jego kolejne kochanki. Nie zna matki i nie dowie się kim była, a spragniony kobiecej czułości, lgnie do pojawiających się w domu rodzinnym, kobiet ojca. Osierocony i wystawiony na niebezpieczeństwo, zostaje ukryty w Anglii, w klasztorze benedyktynów. Pojawia się i znika w dwóch pierwszych tomach Północnej Drogi, dziwny i tajemniczy, miękki i uległy, nie robi dobrego wrażenia. W książce „Ja jestem Halderd„, daje się poznać jako jej kochanek, niezdecydowany i zbyt słaby dla tej silnej kobiety. Kiedy jego przeszłość z czasów angielskich powoli wychodzi na światło dzienne, nie zyskuje czytelniczej sympatii.

Zrozumieć Einara, poznać go jako człowieka, innego niż z opowieści poprzednich tomów Północnej Drogi, co robi i dlaczego jest taki a nie inny, opowiada trzecia część tetralogii. Narratorem opowieści jest on sam. W przeciwieństwie do poprzednich tomów, w których prym wiodą kobiety, skupiające wokół siebie życie ludów północy, trzecia opowieść należy do mężczyzn.

Rola przewidziana dla Einara, jest wyjątkowo trudna, niewdzięczna i niebezpieczna. W owym czasie, powoli toruje sobie drogę inna, nowa wiara, z Jezusem Chrystusem, jako zbawicielem wszystkich. Ogniem i mieczem jego wyznawcy szerzą dobrą nowinę, krwią podlewając rzucone ziarno wiary po krajach średniowiecznej Europy. Einar, świeży wyznawca chrześcijaństwa, wypełnia misję za misją, zlecaną przez opływających w dostatek biskupów, przebiegłych opatów i wszelkiej maści pasterzy dusz ludzkich. Mnich i szpieg mrocznego średniowiecza, latami zdany tylko na siebie i swój intelekt.

Oszukiwany i wykorzystywany, potrafi być wierny do śmierci zawiązanym przyjaźniom, być lojalnym wobec towarzyszy i kochać jedną kobietę przez całe życie. Ojciec dwóch synów, którym nie ma odwagi powiedzieć prawdy o sobie i ich samych. Wbrew pozorom twardy wobec miłości swego życia, niezniszczalny w krzewieniu nowej wiary.

Inny punkt widzenia tej samej historii, opowiedziany przez jednego z głównych rozgrywających Północnej drogi. Einar – zagubiony i ochrzczony wiking, który jak w soczewce, zogniskował na sobie umieranie starego i narodziny nowego świata.

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s