Wikingowie

Czytam ostatnią już część Północnej Drogi „Trzy młode pieśni” Elżbiety Cherezińskiej, z ciekawości więc, traktując jako przerywnik i sprawdzian przyswojonej wiedzy książkowej, obejrzałam 9 odcinkowy i bardzo polecany serial –  „Wikingowie”.

Ten dramat historyczny z epoki średniowiecza, gdzie Skandynawia rządzona jest przez jarlów, stojąca wojownikami – nieustraszonymi wikingami łupiącymi Europę, jest dokładnie tym, co wyobrażałam sobie czytając o wikingach Cherezińskiej. Wierzenia, obyczaje i życie codzienne plemion północy Europy, to doskonała lekcja historii. Łupieżcze wyprawy, krwawe potyczki i sława wyprzedzająca wikingów nim się pojawią, są dobrą lekcję poglądową, o najbardziej brutalnych i bezwzględnych wojownikach swojej epoki.

Bohaterem serialu jest Ragnar, szczęśliwy mąż Laagerthy i dumny ojciec dwójki dzieci, jednocześnie niezrównany w walce wiking, podległy swojemu Jarlowi – Haraldsonowi. I ragnarowe życie upływa na wojnach i łupieniu wciąż tych samych ograbianych terenów pod wodzą jarla, miłowaniu żony, płodzeniu dzieci i w wolnych chwilach zajmowaniu się gospodarstwem. Tyle, że Ragnar jest inteligentnym i ciekawym świata wikingiem. Ciągnie go na zachód Europy, do nowych, nieznanych krain. Znalazł sposób i wie jak nawigować i sprawnie przepłynąć wielką wodę. Na drodze do spełnienia marzeń, stoi konserwatywny jarl Haraldson i to z nim Ragnar stoczy jedną z ważniejszych walk o swoje i swojej rodziny życie, a potem o prawo do wypraw na zachód Europy. Skompletowana drużyna Ragnara, to przede wszystkim nieustraszony i stojący w cieniu brata Rollo, genialny budowniczy łodzi Floki, czy Ragnara żona – wojowniczka Laagertha.Oczywiście nie tylko wyprawami i potyczkami świat wikingów stoi. Aż gęsto tu od intryg, zawiązywanych i łamanych sojuszy, miłości i seksu. Dzieje się wiele i szybko, brutalnie i krwawo, ale z poszanowaniem wikingowego prawa.

 Serial zachwyca podejściem do prawdy historycznej, scenografią i muzyką, oraz doskonałą obsadą ról filmowych. Wszystko pięknie zgrane, zagrane i odtworzone. Cudowny klimat północnej Europy, coraz śmielej pukająca do drzwi Skandynawów chrześcijańska wiara, z powodzeniem odpierana przez Odyna, Freję, Thora czy Lokiego. Rewelacyjny serial

 którego drugi sezon już jest anonsowany na 2014 rok.

Idźcie i oglądajcie, a będziecie zachwyceni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s