Człowiek z wyspy Lewis

wyspalewistom2czlowiekzwyspylewisuiext35324051

Powieść kryminalna Petera Maya, w przekładzie Jana Kabata.

Były policjant Fin MacLeod, zostawia w Edynburgu nieudane małżeństwo i wraca na wyspę Lewis, by dać sobie szansę powrotu do życia i normalności, które zawaliło mu się po śmierci synka. Na Lewis mieszka też jego pierwsza miłość, którą swego czasu w brutalny sposób porzucił oraz nastoletni syn, owoc tamtego burzliwego związku. Z mglistymi i niezbyt sprecyzowanymi nadziejami, Fin MacLeod wprowadza się na wyspę, gdy tymczasem z pobliskich torfowisk zostaje wydobyte ciało młodego mężczyzny, jak się okaże, brutalnie zamordowanego. Rozwiewają się nadzieje tutejszej policji, że zwłoki, świetnie konserwowane przez torf, mogą liczyć kilkaset lat. Elvis Presley i Heartbreak Hotel skutecznie sprowadzają na ziemię stróżów prawa, a niczym nie zmącone wyspiarskie dni, oprócz deszczu i wiatru, odchodzą w przeszłość.

Bohaterami „Człowieka z wyspy Lewis”, są ludzie, którym życie ostro daje w kość. Nieudane związki, tragiczne dzieciństwo i surowe, twarde życie odciskają swoje piętno na wszystkim, co w zasięgu wzroku i ręki. Haniebne postępowanie hierarchów kościoła katolickiego wobec sierot, czy zawiadujących domami sierot, woła o piekło dla tych, którzy stwarzali je dzieciom. Wzruszająca opowieść, snuta w myślach przez ogarniętego starczą demencją Tormoda, jest tym wątkiem, który najbardziej zapada w pamięć i tę historię przeżywamy tak intensywnie, jak jej bohaterowie. Sceny finałowe nie porywają, ale nie będę marudzić, bo za historię bohaterów, za sugestywne i pięknie wyeksponowanie wysp hebrydzkich i za towarzyszące mi wzruszenie, pisarz May zasługuje na najwyższą notę.

Powrót na wyspę Lewis na Hebrydach Zewnętrznych i spotkanie starych znajomych z „Czarnego domu” to jedno z lepszych czytelniczych powrotów tego roku. Przypadkowe odkrycie zwłok wprowadza do powieści element kryminalny, a jednocześnie jest przyczynkiem do snucia przez jednego z bohaterów przepięknej i wzruszającej opowieści. Symultaniczna narracja, umożliwia powrót do brzemiennego w skutkach epizodu z życia braci oraz intensywnie prowadzone prywatne śledztwo, by ten sekret odkryć, składają się na wyśmienitą powieść.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s