Jej wszystkie życia

jej wszystkie życia kate atkinsonPowieść obyczajowa Kate Atkinson, w przekładzie Aleksandry Wolnickiej.

Odwieczne pragnienie człowieka, by móc dostać od życia drugą szansę i ingerować w przeszłości dla dobrej przyszłości. Czasem nachodzi mnie myśl, że idealnie byłoby móc zacząć wszystko od początku, albo „mieć tamte lata i dzisiejszy rozum”. Z drugiej strony, nie mam gwarancji, że dostając drugą, a nawet trzecią szansę, moje najlepsze życiowe przypadki, wpadki i dobre historie z życia obroniłabym, eliminując tylko te złe. A ponieważ jest to pytanie ze zbyt wieloma niewiadomymi, więc niech już pozostanie po staremu. Ale życie Ursuli Todd, wielokrotnie przychodzącej na świat 11 lutego 1910 roku w Fox Corner i przeżywającej swoje życia po wielokroć, budzi najwyższą ciekawość i prowokuje do myślenia.

Pierwsza połowa XX wieku i dwie wojny światowe, pochłaniają miliony istnień ludzkich. Ursula Todd, dziewczynka z angielskiej małej wsi, trwa w permanentnej reinkarnacji i steruje historią na skalę makro, ale i swoją, tę mikro. Ulepsza i odbudowuje duży i mały świat w odwiecznym procesie powtarzania na wzór i podobieństwo Uroborosa. I gdy pojawia się w kolejnych odsłonach, mamy wyjątkową okazję poznać życie angielskiej klasy średniej, mieszkającej na prowincji. Ten kawałek Anglii jest krainą szczęśliwości, zaludnioną przez przyzwoite małżeństwa, zwyczajną dzieciarnię i nie pozbawioną swoistego uroku służbę. Kate Atkinson, z niebywałą umiejętnością przeprowadza nas przez meandry angielskości, mnogość niezliczonych podwieczorków, herbatek, typowego angielskiego humoru i radości z prowadzonego życia.

Jednak najbardziej dramatyczne chwile, wspólnie z Ursulą przeżyjemy w czasie II Wojny Światowej. Mieszkając w Londynie, przeżyje po wielokroć dywanowe naloty niemieckiej Luftwaffe. Będzie świadkiem wielu śmierci, na jej oczach płonie i wali się w gruzy miasto o niebywałej historii, a sama powstając wciąż jak Feniks z popiołów, ratuje tych, na których jej najbardziej zależy. Bo każde nowe życie Ursuli, pozostawia ją silniejszą, mądrzejszą, stwarza możliwość świadomego i mądrego korzystania z życia.

To wyjątkowa i piękna powieść. Intrygująca fabuła, nietuzinkowe postaci, angielski humor i cudowny język. Filozoficzne rozważania i dramaturgia ściskająca gardło.

Lektura obowiązkowa.

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s