Opuszczony – Chris Womersley

opuszczony chris womersley

Tłumaczenie: Katarzyna Maciejczyk

Temat I Wojny Światowej w Europie, szczególnie w chwili obchodów 100 rocznicy jej wybuchu, zostaje na dobre odczarowany i pisarze coraz śmielej sięgają po tematy tamtej epoki. Choćby Pierre Lemaitre, który w swojej powieści „Do zobaczenia w zaświatach” zmierzył się z tym tematem, ze znakomitym przecież efektem. Kolejna powieść, którą warto poznać, to „Opuszczony” Chrisa Womersleya, a wyjątkowego smaku dodaje miejsce akcji – Australia.

W założeniu jest to powieść kryminalna. Oto młody, 16-letni chłopak zostaje oskarżony o brutalne zabójstwo młodszej siostry. Chłopak ucieka i na nic zdają się szeroko zakrojone poszukiwania. Okrzyknięty Mordercą, zostaje na zawsze wyklęty z własnej rodziny i miasteczka, które przed zbrodnią, było całym jego życiem. Po 10 latach wymuszonej banicji, przepełniony koszmarnymi wspomnieniami z wojennych frontów, złamany psychicznie i fizycznie z rozwiniętym i niezdiagnozowanym zespołem stresu bojowego, wraca do Australii i rodzinnej mieściny, by zdemaskować i ukarać prawdziwego mordercę siostry.

To bardzo poruszająca, pięknym językiem napisana opowieść o chłopaku, który przez sekwencję dramatycznych wydarzeń, nigdy nie wyzwolił się z traumy zabójstwa siostry, dokładając do tej tragedii, koszmar przeżytej wojny. Zagadka tajemniczej zbrodni dość szybko zostaje przez pisarza odkryta, nie umniejsza to w żadnym stopniu dramaturgii i napięcia, towarzyszącego nam podczas lektury. Pełni zrozumienia i współczucia dla naszego bohatera, z pełnym zaangażowaniem kibicujemy mu w podjętych działaniach, chwilami złorzeczymy, gdy popada w swoją katatonię, zawierzając życie przypadkowo poznanej dziewczynce, a może wytworowi własnej, chorej wyobraźni.

Australia po Wielkiej Wojnie, jakiej nie znaliśmy. Wypełniona powracającymi żołnierzami, nie oferuje niczego. Piękny kraj pięknych ludzi, po kilkuletnim wojennym dramacie nie radzi sobie z powrotem tych, których tak chętnie w imię obrony wolności żegnała. Opisany przez Womersleya w „Opuszczonym” świat, to świat zbrodni, kary i odkupienia, z powoli rodzącą się nadzieją.

Warto.

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s