Herman Koch – Kolacja

kolacja herman koch recenzjaTłumaczenie: Jadwiga Jędryas

Tytułowa kolacja jest zaaranżowanym spotkaniem dwóch małżeństw, na której pary będą omawiać sytuację ich nastoletnich dzieci. Dwaj bracia: starszy Serge, młodszy Paul, obaj szczęśliwie żonaci i kochający ojcowie swoich dzieci, mają problem. W zgodzie z rytuałem wykwintnej kolacji, przy aktywnym współudziale żon będą starali się rozwiązać w ten czy inny sposób kłopot z dziećmi. Narratorem jest Paul, który po mistrzowsku, w zabawny, ale bez znieczulenia, sposób, poprowadzi nas przez meandry serwowanych dań, stanie się naszymi oczami z uwagą śledzącymi obsługę ekskluzywnej restauracji, ale co najważniejsze, opowie o historii obu rodzin aż do momentu spotkania na kolacji. Paul jest znakomitym opowiadaczem i świetnie buduje napięcie. Tempo akcji rośnie powoli, a to co wydawało nam się, że wiemy, mamy ułożone i usystematyzowane, zostaje dokładnie zdemolowane i my zaskoczeni i zdziwieni, zaczynamy dostrzegać kunszt pisarski Kocha.

Co rodzice są w stanie zrobić dla swojego potomstwa? Do jakich uczynków zdolni są rodzice dzieci z problemami, by utrzymać swoje status quo. By łatwiej nam było pojąć fenomen absolutnej miłości rodzicielskiej, lub dwuznaczność zachowań naszych bohaterów, przeczytajmy „Kolację”. Kto wie, być może znajdziemy wówczas odpowiedź na nasze pytania, ale zostaniemy też z dręczącymi nas uwagami i życiową zagadką, na którą nie ma jasnych i prostych odpowiedzi, a odcień szarości jest kolorem dominującym.

Świetnie opowiedziana historia jednego spotkania, niezły dreszczowiec i satyra na holenderskie elity. Wydawać by się mogło, że nasi bohaterowie, stłoczeni przy stoliku w drogiej restauracji, niewiele mają do zaoferowania. I tutaj poznajemy mistrzowskie pióro Hermana Kocha. Znakomita psychologiczna wiwisekcja przewijających się postaci. Ekskluzywne z celebrą serwowane dania, wyrafinowana intryga i niezbędny suspens.

Koniecznie.

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s