Jo Nesbo – Więcej krwi

więcej krwi jo nesboTłumaczenie: Iwona Zimnicka

Już „Krew na śniegu” daje do zrozumienia, że Jo Nesbo nie jest pisarzem kurczowo trzymającym się jednego schematu i jednego bohatera. Jestem wielką wyznawczynią norweskiego pisarza, a cykl z Harrym Hole, uważam za jeden z lepszych, jakie udało mi się w życiu przeczytać. Mimo to twierdzę, że powieści spoza słynnego cyklu są naprawdę dobre i nie ma powodu do rozdzierania szat i szlochów, że Nesbo się kończy. Ten cykl jest zupełnie inny, traktuje o zwykłych ludziach, drobnych rzezimieszkach i łobuzach, wciągniętych na własne życzenie w tryby wielkiego gangsterskiego biznesu.

„Więcej krwi” to historia pewnego epizodu z życia drobnego gangstera, który z sobie znanych powodów nie wywiązuje się z powierzonego mu zadania i musi salwować się ucieczką przed mocodawcami. Jednocześnie wie, że przed siepaczami narkotykowego bossa z Oslo, Rybaka, nie ma ucieczki i jego los prędzej czy później się dopełni. Chroni się na płaskowyżu Finmark, gdzie słońce nie zachodzi, cisza wokół doprowadza do szaleństwa, a garstka tubylców pielęgnuje swoją wiarę i stara się żyć zgodnie z rytmem natury, bez zbędnych pytań przyjmując uciekiniera z południa kraju. Potrzeba kilku dni, by Jon się zakochał, a miejscowi zorientowali, że z przybyszem nie jest do końca tak, jak sam o sobie mówi.

„Więcej krwi” to świetnie napisany kawałek o poszukiwaniu samego siebie, o miłości i woli życia. Czasem chwyta za serce, czasem pachnie ckliwym romansem i zadziwia kilkoma zwrotami akcji. Cóż z tego, że tempo nie jest zawrotne, takie sprawdza się nadzwyczajnie, nie brakuje celnych uwag, czarnego humoru i zwykłego ludzkiego życia w trudnych warunkach. Nesbo nie waha się i pokazuje zupełnie inną Norwegię, mniej znaną, prawie obcą, ale jakże piękną i tajemniczą.

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s