To ty jesteś Bobbym Fischerem – Christer Mjaset

To Ty jesteś Bobbym Fischerem Christer Mjaset Tłumaczenie: Dorota Polska

Nic tak nie podsyca ciekawości, jak tajemnice z przeszłości. Szczególnie te z dzieciństwa, gdzie wydarzenia nabierały wówczas innego wymiaru. Spychane w podświadomość, ale niezapomniane, determinujące życiowe wybory, stygmatyzujące na zawsze.

Lata 80 w Lillehammer, to dla naszego bohatera, kilkunastoletniego Hakona, okres dojrzewania, przynależności do paczki kumpli z klasy i silna, przyjacielska więź z Agnes. Trzydzieści lat później Hakon nie jest przekonany do swojej wizyty w Lillehammer, jednak śmierć i pogrzeb kolegi z dawnej paczki, niejako wymusza na nim tę niechcianą wizytę. Wraz z przyjazdem do miasta dzieciństwa i spotkaniem z dawnymi przyjaciółmi, powracają chciane i niechciane wspomnienia.

Spokojna, wręcz nostalgiczna opowieść, mimo dość statycznej narracji i nieodzownej, w tym przypadku, retrospekcji, niebywale wciąga. Pisarz nie epatuje wyszukanymi stylizacjami i niespodziewanymi zwrotami akcji, mimo że opowiadana historia zahacza o sprawy kryminalne. Wszystko toczy się spokojnym rytmem, prosto i jasno. I tutaj na scenę wkracza tytułowy Bobby Fischer, genialny amerykański szachista, a właściwie partie , jakie rozgrywał, przegrywał i wygrywał. Ciekawe jest porównanie życia bohaterów do partii szachów – od tempa, poprzez strategię, na zwycięzcy skończywszy.

Mroczne tajemnice, dobrze zarysowani bohaterowie, zwykłe sprawy przedstawione w niezwykły sposób. Nie zawsze ujawnienie prawdy przyniesie ulgę, ale pozwoli dalej żyć. Piękna i świetnie napisana książka.

Koniecznie.

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s