Paradoks – Igor Brejdygant

paradoks igor brejdygant książka

Na początku był naprawdę niezły, jak na polskie produkcje telewizyjne, serial, który, niestety, zakończono po pierwszym sezonie.  A potem scenarzysta, Igor Brejdygant, popełnił książkę. To nieodosobniony przypadek i jeśli chodzi akurat o „Paradoks”, wszystko jest tak, jak być powinno. Było więc tak, że w stosownym czasie obejrzałam serial, a teraz przeczytałam na jego podstawie powieść. I właściwie mogłabym zakończyć tę notkę jednym stwierdzeniem: znakomita. Ale jeśli ktoś z Państwa waha się, ma dylemat – czytać, nie czytać, to rozwiewam: czytać.

Powieść jest jednak czymś więcej, niż tylko sprawną adaptacją scenariusza, z odpowiednią jej obudową. Intryga kryminalna, interesujące postaci, świetne, podszyte czarnym humorem dialogi oraz bohaterowie – policjanci Kaszowski, Czerwiński, Majewska, czy prokurator Sobecki, to majstersztyk. Swobodne i kontrowersyjne działania operacyjne Kaszowskiego, nie zawsze zgodne z literą prawa, moralne dylematy Majewskiej i sprawy sercowe bohaterów, świetnie wkomponowane w tło ponurej intrygi kryminalnej, gdzie duże pieniądze, zemsta i nienawiść grają pierwsze skrzypce. Narracja przeplatana jest częstymi retrospekcjami, co pozwala dobrze poznać bohaterów powieści, ich myśli, pragnienia i uczucia, nie tak oczywiste i subtelnie pokazane, jak w serialu.

Książka podzielona jest na dwie części, co znakomicie ułatwia poznanie bohaterów, w intrygujący sposób opowiadając o kilku zamkniętych sprawach, których finał nie zawsze jest oczywisty, a na pewno zaskakujący. Kontrowersyjne metody śledcze Kaszowskiego i pełna zasad podkomisarz Majewska, badająca owe zamknięte już dochodzenia, to dwie silne osobowości i będzie iskrzyło. Druga część to akcja policyjna. I na tym poprzestanę, ponieważ zdradziłabym za dużo szczegółów powieści.

Dla tych, którzy serialu nie widzieli, polecam zacząć od tej rewelacyjnej powieści kryminalnej. Ci, którzy serial widzieli, niczego nie tracą, książkę czyta się znakomicie, wszak nic tak nie podkręca atmosfery jak niepewność co dalej. A będzie niesamowicie. 

Idźcie więc i czytajcie, a będziecie zachwyceni.

//

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s