W świetle i w mroku – Lawrence Block

w świetle i w mroku lawrence block„W świetle i w mroku” to siedemnaście opowiadań inspirowanych malarstwem Edwarda Hoppera. Lawrence Block zaprosił do współpracy znakomitych pisarzy, którzy tworząc historię postaci i miejsc z płócien malarza, całkiem nieźle, moim zdaniem poradzili sobie z zadanym tematem. Trzeba też oddać Blockowi, że zgromadził wokół tego projektu, co mnie szczególnie ucieszyło, Stephena Kinga, Lee Childa i Michaella Connelly’ego. Nie mogło zabraknąć Megan Abbott, Joyce Carol Oates i wielu innych autorów, których twórczości nie znałam, ale ich opowiadania zrobiły na mnie duże wrażenie.

Dużym plusem opowiadań jest ich różnorodność tematyczna. Od spokojnych, obyczajowych, po kryminalne, sensacyjne i dramat. Będzie też scence fiction, poszukiwanie miłości, ale w żadnym z nich nie zabraknie suspensu, odpowiedniego i satysfakcjonującego zakończenia.

Nie będę opisywała tych opowiadań, bo książka zrobi to zdecydowanie lepiej. Jest parę, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Ot, choćby powiastka kryminalna „Pokój muzyczny” Stephena Kinga, pomysł z małżeństwem, które wpada na genialny pomysł jak się wzbogacić, szczególnie godny czytelniczej uwagi. Albo spokojna i niemal usypiająca „Jesień w jadłodajni” Lawrenca Blocka, cudownie napisana i zaskakująca. Również znakomity jest „Kinooperator” Joe R. Lansdale’a, w którym chłopak kochający swoją pracę i film staje w obronie swojego pracodawcy. Oczywiście jest kilka opowiadań, które mniej mi się podobały, jak chociażby „Co się naprawdę wydarzyło” Lee Childa, ale może dlatego, że nie potrafiłam przestawić się na „innego Childa”, niż tego od Jacka Reachera.

Nie jestem wielbicielką krótkich form, ale tę antologię polecam. Poczytamy świetne opowiadania uznanych pisarzy inspirowane melancholijnym Hopperem.

Warto.

Oto lista siedemnastu tłumaczy, dzięki którym możemy poznać te oryginalne opowiadania:

Łukasz Witczak, Maria Jaszczurowska, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Katarzyna Gucio, Dobromiła Jankowska, Maciej Płaza, Tomasz Kłoszewski, Krzysztof Umiński, Dorota Konowrocka-Sawa, Krzysztof Majer, Agnieszka Walulik, Jagoda Dolińska, Agnieszka Wilga, Jerzy Kozłowski, Piotr Chojnacki, Dominika Cieśla-Szymańska, Sebastian Musielak

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s