Zanim zawisły psy – Jens Henrik Jensen

zanim zawisły psy jens henrik jensenTłumaczenie: Edyta Stępkowska

Pierwsza część duńskiej trylogii o Oxenie, świetnie wyszkolonym komandosie, weteranie wojen bałkańskich i afgańskich. Oxen, ze zdiagnozowanym zespołem stresu pourazowego, wycofany i na własne życzenie niewidzialny dla społeczeństwa, odchodzi z miasta i zapada w lasach północnej Jutlandii. Zostaje jednak zmuszony do wzięcia udziału w śledztwie, którego stawką będzie oczyszczenie swojego imienia z poważnych zarzutów. Trup będzie ścielił się gęsto, broń krótka i maszynowa rozgrzana do czerwoności, a zdobywane informacje coraz mocniej wskazują na wpływową, silną i tajną grupę trzymającą władzę. Oto świat polityki i ustosunkowanych osobistości z samozwańczym mandatem do wpływania na realną politykę państwa i świata.Ludzie bezwzględni, łatwo wydający kluczowe decyzje polityczne, jak i rozkazy o fizycznym eliminowaniu zagrożeń. 

„Zanim zawisły psy” jest thrillerem politycznym, ze słabym wątkiem kryminalnym i silnie rozbudowanym dramatem obyczajowym. I chyba najbardziej interesujący w książce jest ten dramat obyczajowy, w którym silnie zaznaczony został wpływ zespołu stresu pourazowego u żołnierzy powracających z misji. I jak niewystarczająca staje się opieka psychologiczna u weteranów i jak szybko stają się oni niewidzialni dla społeczeństwa. Poza tym, Jensen na kartach swojej książki lekką ręką morduje ludzi i zwierzęta, wciąga w intrygę Litwinów i Rosjan, snując między jednym trupem a drugim zbyt długie referaty na temat historii duńskich zamków. Takie rozwiązanie fabuły, powoduje wyraźny spadek akcji i napięcia. Choć prawdę mówiąc, tego napięcia raczej będzie mało, akcji zresztą też.

Przyznam, że książka średnio mi się podobała. Nie do końca rozumiem rolę jego partnerki Franck i jej usilnej potrzeby wydobycia na światło dzienne zastrzeżonych lekarskich informacji o Oxenie. Poza tym rwane tempo akcji, początek obiecujący, potem niestety jest gorzej. Wątki poboczne, które momentami nużą i hiszpańska historia z psami, przeniesiona na duński grunt, drastyczna i niepotrzebna.

Dla chętnych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s