Odbiorę ci wszystko – Ruth Lillegraven

Tłumaczenie: Karolina Drozdowska

Bestsellerowy thriller psychologiczny z Norwegii, a jeśli poczytać pełne zachwytu polskie wpisy, to u nas również. Ale to nie wszystko, ponieważ „Odbiorę ci wszystko”, dobrze wpasowuje się w coraz popularniejszy podgatunek literacki, jakim jest domestic noir. Tutaj nie będzie typowej kryminalnej zagadki z pełnym policyjnym serwisem, patologiem, sądem oraz karą za winy. Jeśli policja, to dwójka nijakich policjantów, jeśli zbrodnia, to „szybkie i czyste” morderstwo, a nawet kilka, oraz postaci, których skrywane tajemnice i traumy pozwolą wejrzeć w historię pewnego małżeństwa.

„Odbiorę ci wszystko” to historia świetnie sytuowanego finansowo i towarzysko małżeństwa z Oslo, Clary i Haavarda. On jest lekarzem pediatrą, oddanym ojcem i mężczyzną niedochowującym małżeńskiej wierności. Ona – to wschodząca gwiazda norweskiego rządu, niezwykle opanowana, wyrachowana i zimna, z żelazną konsekwencją realizująca swój życiowy cel. Oboje mają tajemnice, ale to Clara w tym małżeńskim ducie, wyróżnia się mroczną przeszłością i planem na życie, z kilkoma awaryjnymi wariantami. Oto w szpitalu, w którym pracuje Haavard, zamordowany zostaje mężczyzna, który wcześniej przywiózł swojego skatowanego synka. Potem zaś, rusza lawina morderstw osób, które fizycznie i psychicznie znęcają się nad swoimi dziećmi.

„Odbiorę ci wszystko”, to powieść pełna tajemnic, mnożących się sekretów oraz postaci, które nie pałają do siebie sympatią. To chyba pierwsza taka książka, w której nikt nikogo nie lubi, a miłość jest towarem ściśle reglamentowanym i szybko się kończącym. To także wieloosobowa narracja postaci pierwszo- i drugoplanowych. I mimo takich zabiegów, chytrych suspensów i mnożenia tajemnic, ta historia jest dosyć przewidywalna, a bohaterowie drażniący. I niezbyt pomaga punktowanie niewydolnej norweskiej opieki społecznej, problem emigrantów, czy bezsilność policji, bo okazuje się, że jest to smutny w swojej wymowie punkt wyjścia, do opowiedzenia trochę innej historii.

Można.

6 myśli na temat “Odbiorę ci wszystko – Ruth Lillegraven

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s