Wypędzenie Gerty Schnirch – Katerina Tuckova

Tłumaczenie: Julia Różewicz

Gerta Schnirch, Niemka ze strony ojca i Czeszka ze strony matki, żyje spokojnie, niczym nie niepokojona w rodzinnym Brnie, przyjaźniąc się z sąsiadami Czechami i sąsiadami Niemcami. Dojście do władzy Hitlera, II Wojna Światowa i kilka lat wojennego piekła nastoletnią Gertę niespecjalnie dotykają, mimo wyraźnego nieakceptowania przez nią i jej matkę nacjonalistycznych zapędów ojca i brata. I dopiero śmierć ukochanej matki, klęska III Rzeszy, oraz niezwykle brutalny odwet Czechów na wszystkich Niemcach, bez względu na poglądy i zasługi, otwiera oczy Gerty na sprawy, które żywotnie zaczynają jej dotyczyć. Rozpoczyna się dramatyczna historia życia Gerty Schnirch, której początkiem stanie się brneński marsz śmierci.

Katerina Tuckova w niezwykle subtelny i wyważony sposób stara się przepracować bardzo trudną historię swojego kraju. Czechosłowacja nie do końca uporała się z własnymi powojennymi demonami, animozjami i zdecydowaną niechęcią do czeskich Niemców. „Wypędzenie Gerty Schnirch”, pokazuje, jak trudne i niejednoznaczne są losy narodu, który uległ fali nacjonalizmu.

Gerta Schnirch została wypędzona z rodzinnego Brna, przeżyła koszmar marszu i brutalnego traktowania ze strony zwycięzców. Ale to wypędzenie będzie miało również inny wymiar, równie dramatyczny i ostateczny. Gerta do śmierci będzie pozbywała się swojej niemieckiej tożsamości, za wszelką cenę pragnąc stać się kimś innym. Strach i trauma, której doświadczyła po wojnie, odciśnie na niej swoje piętno. Wycofana, zastraszona, zapiekła w swojej nienawiści i żalu, i samotna z wyboru, „Królowa Lodu” jak w myślach nazywa ją własna córka, do końca czekała na słowa przeprosin i zadośćuczynienia.

„Wypędzenie Gerty Schnirch”, to doskonale napisana książka. To świetne ujęcie tematu powojnia, w którym zemsta i nienawiść będą latami odgrzewane. To znakomite ujęcie problemu własnej tożsamości i narodowości. To historia opowiedziana głównie przez kobiety, konieczne retrospekcje, wszechobecne pragnienie akceptacji, miłości i szukanie swojego miejsca na Ziemi.

Koniecznie.

2 myśli na temat “Wypędzenie Gerty Schnirch – Katerina Tuckova

  1. Potwierdzam, dobrze przedstawiony problem niemieckich Czechów, tzw. wypędzonych. Każdy naród chce się rozliczyć z historią i to jest jedna z tych właśnie książek, która do miłych i przyjemnych nie należy ale zawiera sporo prawdy.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s