Uwolniona – Tara Westover

Tłumaczenie: Barbara SzelewaKropiwnicka

„Uwolniona”, to autobiografia Tary Westover, urodzonej i wychowanej w mormońskiej rodzinie, w małej amerykańskiej wiosce w Idaho. Ta historia jest tak niezwykła i tak wstrząsająca, że chwilami wręcz niewiarygodna.

To opowieść o tym, jak to jest żyć i przeżyć w zamkniętej społeczności, w której fanatyzm religijny, podporządkowanie życia przepowiadanemu końcu świata, zakaz nauki w szkole i zakaz korzystania z opieki lekarskiej, są fundamentem jedności i przynależności do rodziny. Rodzina Westover to siedmioro dzieci i rodzice. Ciężka praca wszystkich, niezależnie od wieku, w domu, obejściu i harówka na złomowisku. Stosowana przez ojca codzienna indoktrynacja religijna. Ze ściśniętym sercem czytam o lekceważeniu elementarnego bezpieczeństwa przy pracy. Wypadki, częste urazy zagrażające życiu i znakomite samopoczucie rodziców, którzy ze stoickim spokojem przyjmują owe zdarzenia. Urazy takie jak złamania kości, ciężkie poparzenia ciała i stłuczenia czaszki, leczone są nalewkami, ziołami i maściami, ponieważ opieka lekarska absolutnie nie wchodzi w rachubę. I jeszcze znęcanie się psychiczne i fizyczne starszego brata nad młodszymi.

Czy w takim środowisku, gdzie ojciec jest chory psychicznie, matka ślepo mu oddana, jest miejsce na miłość? Okazuje się że tak, rodzice kochają dzieci, myślę, że z wzajemnością. Tyle, że miłość i pragnienie bliskości dzieci jest naturalne, rodziców zaś obwarowane licznymi nakazami i zakazami oraz szantażem.

Tara Westover przetrwała. Nieprawdopodobnym wysiłkiem zdobyła znakomite wykształcenie. Nie ominęły ją załamania nerwowe, depresja i tęsknota za rodziną.

Czytajcie.

2 myśli na temat “Uwolniona – Tara Westover

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s