Horyzont – Jakub Małecki

Kiedyś przeczytałam „Rdzę„, ale nie czułam większej potrzeby sięgania po inne książki Małeckiego. Dopiero skusił mnie „Horyzont”, bo w polskiej literaturze mało jest opowieści o weteranach powracających z wojennych misji. Niewiele mówi się o tych, którzy w imieniu polityków i ich gier wojennych, wysyłani są tam, gdzie należy ogniem i mieczem nieść pokój i szczęście innym narodom.

On, Maniek, trzydziestokilkuletni saper, weteran z Afganistanu. Ona, Zuza, niewiele młodsza od Mańka, pracuje w korporacji. Znudzona życiem jakie wiedzie, niechcący odkrywa rodzinną tajemnicę. On cierpi na zespół stresu pourazowego, choć wojsko wysyłając go na emeryturę, twierdzi, że nie cierpi. Opiekuje się afgańskim żółwiem Wemkiem, którego wwiózł nielegalnie do Polski, wynajmuje kawalerkę i musi napisać książkę, bo podpisał umowę i wziął zaliczkę. Oboje przypadkowo nawiązują ze sobą kontakt i tak rozpoczyna się ich przyjaźń, mająca wszelkie prawo zmienić się w coś więcej. Jest też babcia Zuzy, z zaawansowaną demencją, ale też z jasnymi przebłyskami świadomości oraz historii toczących się wokół niej.

I tak powoli toczy się fabuła „Horyzontu”. Już to Maniek prowadzi sam ze sobą wojnę o każdy, w miarę normalny dzień życia w Warszawie, by za moment wspomnieniami przenieść się do tej w Afganistanie. A to Zuza prowadzi swoją wojnę domową ze wspomnieniami i rodzinną tajemnicą. Wieczorami zaś oboje spotykają się u niego, by wypić wódkę, przegryźć orzeszkami i chipsami i po przyjacielsku pomilczeć.

Dobrze i przyjemnie czyta się tę powieść. Bohaterowie pierwszo i drugoplanowi dobrze obsadzeni w swoich rolach. Nikt nikogo nie męczy swoimi rozdrapami, sprawnie i szybko autor rozprawia się z dylematami wszystkich zainteresowanych. Małecki nie drąży, nie docieka, stawia swoich bohaterów w jasnych sytuacjach i pozwala im z nich wyjść. Wszystkim robi się miło i przyjemnie. Reszta bardzo poprawna, dobra, znakomitym językiem napisana, ale ja spodziewałam się większej bezwzględności, szaleństwa i analizy tematyki.

7 myśli na temat “Horyzont – Jakub Małecki

  1. Po „Dygocie” i „Rdzy” ten pan ma u mnie otwarty kredyt czytelniczego zaufania 😉 Jak będę kiedyś miała czas (hłe, hłe), to będzie jednym z tych pisarzy, których książki przeczytam jedna po drugiej… 😉

    Polubione przez 1 osoba

      1. Przeczytałam (uszami – tj. wysłuchałam audiobooka) i nadal Małeckiego kocham 😉 Książka inna niż poprzednie, ale – jak dla mnie – zawiera wystarczająco dużo szaleństwa 😉

        Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s