W ciemnościach – Mike Omar

Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński

Na okładce dowiadujemy się o czym będzie ta historia – „On grzebie ofiary żywcem. Ona ściga psychopatów„. Nic dodać, nic ująć, dwa zdania i już wiem na co się przygotować. Niestety nie jest to „Umysł zabójcy„, a szkoda, bo potencjał był. A ponieważ jest to drugi tom cyklu, w którym profilerka Zoe Bentley i agent FBI Tatum Gray stają przed kolejnym wyzwaniem, ciekawość zwyciężyła.

Oto psychopatyczny zabójca porywa młode kobiety, zakopuje je żywe w trumnie głęboko pod ziemią i nagrywa agonię swoich ofiar. By było jeszcze bardziej groźnie, nietypowo i prawdziwie, dziennikarze, policja i ludzie śledzący media społecznościowe, na bieżącą mogą śledzić powolną śmierć kobiet. Do akcji wkracza znany nam już duet bohaterów i rozpoczyna się pościg za psychopatą. Pisząc pościg, mam na myśli Zoe Bentley, która bardzo skutecznie i trafnie określa typ zabójcy, oraz Tatum Gray, dzielnie jej sekundujący i sprawdzający się w akcji, jak to policjant.

Śmiało więc mogę zadać sobie pytanie, o co chodzi z tą książką, że jest słaba, nie wyzwala adrenaliny, a fabuła i intryga snują się dość żmudnie. Plusem jest, że nie zgadłam, kim jest Zły, a miałam swoje typy. Reszta książki to naprzemienna narracja historii bohaterów poszukujących mordercy oraz siostry Zoe, Andrei. Jak pamiętamy z „Umysłu zabójcy”, stała się ona celem innego psychopatycznego mordercy, przed którym, siostra Zoe próbuje ją chronić. Można rzec, że w tej powieści psychopatami obrodziło. Andrea jawi mi się jako infantylna osoba, uzależniona od starszej siostry i nie radząca sobie z własnym życiem. Zoe i Tatum dalej pozostają niesympatycznymi postaciami, Bentley wciąż robi za alfę i omegę, Gray jest obrażalski, a pozostali w tle robią za halabardników. Dziadek Tatuma, rybka i kot są jasnymi punktami książki i szkoda, że nie odgrywają większej roli. I dodatkowy, długi minus za wikłanie bohaterów w role ściganych przez takich, których sami poszukują.

Coraz rzadziej można przeczytać kryminał, w którym bohaterowie rozwiązują kryminalną zagadkę i nie są osobiście zagrożeni przez tych, których ścigają.

Słabe.

5 myśli na temat “W ciemnościach – Mike Omar

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s