Zemsta – Jo Nesbo

Tłumaczenie – Iwona Zimnicka

Po „Zazdrości„, Jo Nesbo uraczył nas „Zemstą”, co wydaje mi się logiczne i bardzo w stylu pisarza. Oto 5 opowiadań nie pozostawiających złudzeń, o co chodzi bohaterom. Przemierzymy wiele kontynentów, otrzemy się o dystopie i fantazje naukowe, towarzysząc tym, którzy w ten, czy inny sposób, wymyślą zemstę na tych, którzy na nią zasłużyli.

Zapomnijmy na chwilę o Harrym Hole, Oslo i tym wszystkim, czym budując historie kryminalne z niezrównanym bohaterem HH, Nesbo nas do siebie przywiązał. Różnie przez czytelników została przyjęta „Zazdrość”, mnie się podobała, ale uważam, że „Zemsta” jest jeszcze lepsza i autor bardzo dobrze rokuje w krótkich formach. Krótsze i dłuższe opowiadania, mają jedną wspólną cechę, zemstę i doprawdy, przyznajmy sami przed sobą, nieraz mieliśmy ochotę srogo zrewanżować się komuś za doznane, mówiąc delikatnie, przykrości.

Jak wspomniałam wyżej, to zbiór 5 opowiadań, z których trzy szczególnie mi się podobały – „Antidotum”, „Czarny skoczek” i „Wyspa szczurów”. Bohaterowie, którzy zasady gry, okrucieństwo i niezwykłą przebiegłość w wykonaniu zemsty, nie mają sobie równych. Motywy kierujące bohaterami są różne, ale przecież sprawiedliwość jedna, w chwili, gdy prawo zawodzi i to może się podobać i się podoba.

Jo Nesbo świetnie sobie sobie radzi w nowym gatunku literackim, jego opowiadania ciekawią, a jednocześnie finał każdego z nich potrafi nas usatysfakcjonować, przyzwyczajonych do niebanalnych rozwiązań, serwowanych przez Norwega. Nie będziemy narzekać na brak dynamiki, sensacji, miłości i naturalnie zemsty. Wykreowany przez Nesbo świat wcale nie jest odległą wymyśloną historią, bo przecież wszystko teraz może się zdarzyć i o tym powinniśmy pamiętać.

Polecam „Zemstę”, podobnie jak „Zazdrość”, nie licytując się sama ze sobą które z książek Nesbo są lepsze, czy najlepsze.

4 myśli na temat “Zemsta – Jo Nesbo

 1. O! Już przeczytałaś? Ja jeszcze jej nawet nie kupiłam (poluję) ale dobrze wiedzieć, że trzyma poziom. Osobiście wolałabym dłuższą formę od Nesbo ale jak się nie ma… Cieszę się, że w ogóle coś wydają:)
  ps. nabrałaś ochoty na czytanie? :))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Z czytaniem jest już lepiej 🙂 Mam do opisania dwie książki, tylko chęci brak. A „Zemstę” czytaj, myślę, że niektóre opowiadania przypadną Ci do gustu. I bardzo się cieszę, bo w tym miesiącu nannowszy Rankin „wychodzi”, nie pamiętam czy go czytasz 🙂

   Polubienie

   1. Oczywiście, że czytam Rankina. „Wszyscy diabli” to 21 tom ale postanowili też wydać wcześniejsze niepublikowane tomy, czyli „Kieł i pazur” tom 3 – 27.04. , „Gra w chowanego” tom 2 – 01.06. Te ostatnie pewnie nie będą najwyższych lotów ale zobaczymy, taa trudno zastąpić Rankina :))

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s